Boerboel – Zdraví

Vzhledem k tomu, že jde o zatím nepřešlechtěné psí plemeno, vyznačuje se boerboel ve většině případů velmi dobrým zdravotním stavem. Stejně jako se o Japoncích říká, že jsou jedním z nejzdravějších národů na světě, neznamená to ale bohužel, že konkrétní paní Tananko nemůže onemocnět. Proto má slova nelze globalizovat – pokud si pořídím pejska sice po zdravých rodičích, ale nebudu mu věnovat odpovídající péči a nebudu ho krmit kvalitní stravou, projeví se na něm tyto prohřešky dříve či později - bohužel negativně. Nesmíme zejména zapomínat, že co projde u malého křížence, na velkém psu se určitě projeví. Na mně jako majiteli ovšem je, poskytnout pejskovi takové podmínky a péči, abych pravděpodobnost vzniku nemocí eliminovala. I tak si ale přes všechnu péči pes může zlomit nohu, může dostat rakovinu…ano, bohužel ani tzv. civilizační nemoci se našim čtyřnohým přátelům nevyhýbají.

Boerboelové netrpí většinou na žádné kožní problémy ani na alergie. Když ale vidím, z čeho se dnes většinou skládají tolik propagované levné granule, nedělám si iluze o tom, že tento příznivý stav dlouho vydrží. Z tohoto důvodu doporučuji granule typu Orijen, Acana Grasslands apod., které se skládají převážně z masa a zeleniny s minimem sacharidů a jsou zcela bez sóji a podobných – pro psa nezvyklých - aditiv. Jako u každého velkého psa je potřeba mít se na pozoru před torzí žaludku – dle mého názoru se této hrozbě maximálně předejde vhodným krmením. Pokud krmíme granulemi, tak určitě předem namočenými a porci rozdělíme do dvou dávek. Já osobně krmím masem, kostmi, zeleninou a doplňky a psy po nakrmení krotím, protože dle mých psů po dobrém jídle musí následovat dobrá zábava a mají chuť si spolu hrát. Jako přísná panička jim to alespoň hodinu po jídle nedovolím. Ani si nepřejte vědět, co si o mně asi myslí… Prostě týrání!

V ČR je podmínkou uchovnění dysplazie kyčelních kloubů označená maximálně jako 3/3 (vyhodnocení prování na základě RTG specializovaný veterinář). Vzhledem k tomu, že je zde dost chovných zvířat s DKK 0/0 nerozumím tomu, proč někteří chovatelé pouštějí do chovu zvířata s DKK 2/0, 2/1, 2/2. Ano, je to podle pravidel, ale proč zbytečně riskovat, navíc pokud nejde o žádné výjimečné a ceněné jedince? I pes bez dysplazie s postupem věku může začít kulhat. Artróza a jiné běžné nemoci související se stářím a zátěží jsou bohužel rizikem u každého velkého psa. Pokud už je zvířeti geneticky daná výška a mohutnost, je na nás pánech, nepřidat jim navrch obezitu. Pokud mám psa ustájeného venku, musím si uvědomit, že revma a artróza, zánět močových cest, ledvin a angíny nejsou jen lidské nemoci a že je na mě, postarat se o vyhovující ustájení, dobré krmení a dobře dávkovanou zátěží. Pouze takto zajistím svému psovi kvalitní život. Ale i tak jsem nejspokojenější, když si moje „děti“ pořizují rodiny jako svého společníka, který má své místo v domě či bytě a prostě žije s vámi.

Martina Kynclová


ikonka zpět o plemeni boe ikonka vrať se na horu© 2014 Doxy House | Design Mekenzie | Mapa stránek | Návštěvy