Boerboel - povaha

Boerboel je univerzální, všestranný pes – nicméně opravdu není psem pro každého! Je si velmi dobře vědom své neuvěřitelné síly a toho by si měl být vědom i jeho pán – pokud pes nebude pána respektovat, člověk nemá šanci nad ním fyzicky „zvítězit“. Je proto potřeba zvážit, zda je opravdu vhodný pro mé potřeby a zda budu schopen psa této velikosti a síly zvládnout. Ale znovu opakuji – určitě ne hrubou silou! Jako u ostatních plemen je povaha každého jedince individuální a je potřeba se dopředu zaměřit na výběr rodičů a štěněte samotného. Pokud si vyberu štěně ze spojení dvou výrazně temperamentních jedinců, těžko mohu očekávat, že jejich potomek bude trávit celý den zavřený v bytě. Boerboel nemá standardem stanovenu horní hranici výšky, původními obyvateli byl upřednostňován středně vysoký, silný typ, velmi osvalený a vytrvalý.

V porovnání s jack russelem je to hotový flegmatik, ale zdání klame – i z naprostého klidu je schopen vyvinout neuvěřitelnou rychlost a předvést, jak takový obrovský pes dokáže být mrštný a obratný – zejména, pokud jde o obranu pána a jeho rodiny. Jedince, kteří jsou menší než on, většinou nepovažuje za důstojného soupeře a přehlíží je jak širé lány. Pokud je ovšem protivník stejné váhové kategorie, nenechá se boerboel dlouho pobízet k boji, sám si ale nezačíná (neplatí, pokud stráží své teritorium). Dvakrát jsme byli napadeni cizím psem (vždy německým ovčákem) a pokaždé se s ním fena vypořádala po svém. V prvním případě šlo o útok na našeho russela – naprosto bez varování a se zřejmým úmyslem psa ubezdušit. Než jsem se nadála, Nora ovčačku doslova servala z malého psa a odhodila jí pouhým máchnutím hlavy o cca dva metry daleko. Té to nestačilo a obrátila pozornost na boerbolku – ta jí ovšem srovnala po svém – prostě jí zalehla, packama si jí srolovala pod sebe, čímž jí znehybnila a začala se rozhlížet po krajině, jakože si tam jenom tak leží. Žádná krev, žádné chlupy, nic…. Když se fena nehodlala vzdát, štěkla jí Nora do ucha takovým způsobem, že konečně dala pokoj. Když jsme je od sebe odtrhli, šla si Norka za svým, jako by se vůbec nic nedělo…. Při druhém útoku té samé feny už se Nora nenechala překvapit a zabránila mu obdobným způsobem ještě před tím, než se fena vůbec dostala k malému psovi. Od té doby je krajně nedůvěřivá k ovčákům, ale sama je nenapadá, prostě si jich jen všímá víc, než jiných psů. Podobně reagovala, když jsem já sama byla napadena ehm. ….. nepřizpůsobivou občankou. Od té doby vím, že když jsem někde s boerboelem, nemusím se opravdu ničeho a nikoho bát. Samozřejmě je ale vždy lepší jakémukoli střetu předejít, než řešit jeho následky.

Boerboel je vhodný pro výcvik, nečekejte od něj ale, že bude s nadšením dvacetkrát opakovat stejný cvik. Pokud chcete psa pro dril, pořiďte si raději německého ovčáka, ne molossa. Ve své původní vlasti je pes používán i pro lov, u nás nikoli. To mu ale nebrání své vrozené lovecké instinkty chtít uplatňovat i v praxi. Moje fena regulérně vystavuje zvěř, vypadá u toho jako přerostlý ohař a já se můžu popukat smíchy, ale jsem si jista, že by při troše výcviku dokázala divy i v této oblasti. Každopádně z loveckých aktivit mají moji psi povoleno pouze myškování, nic jiného jim nestrpím.

Boerbolea můžeme chovat jak doma, tak venku, ale rozhodně mu nesmíte upírat svoji přítomnost. Nehodí se jako strážce opuštěného vrakoviště, nebo jako okrasa zahrady, zavřený celý den v kotci. Svého pána miluje a nejraději by mu byl celý den za zadkem, ostatně moji psi mi za zadkem stojí od chvíle, kdy se vrátím domů do chvíle, než jdu spát. A že kolikrát není nouze o karamboly nemusím doufám zdůrazňovat, zejména zapomenete-li, že máte věrné následovníky a prudce se otočíte pro něco, co jste zapomněli. Nebo pokud vám věrný souputník přišlápne pěkně bez varování pantofli. Pokud máte psa doma, je to váš parťák a vybudujete si s ním úplně jiný vztah, než pokud tráví celý den ve smečce, nebo nedejbože sám někde zavřený. Pak teprve máte jedinečnou příležitost poznat jeho výjimečnou a krásnou psí povahu. Boerboel se dobře snáší s domácími zvířaty (u nás králík, papoušci, psi), bere je jako součást smečky a považuje za svoji povinnost bránit je. Samozřejmě vše výše uvedené platí o psovi, který je dobře socializovaný a na další členy smečky přivyklý od malička. Pokud tedy nemáte dostatek času, prostoru, financí a podporu zbytku rodiny, zvažte, zda by pro vás nebylo vhodnější jiné, méně náročné plemeno. Pokud se pro boerboela rozhodnete, přeji vám hodně dlouhých a šťastných let s vaším parťákem.

Martina Kynclová

ikonka zpět o plemeni boe ikonka vrať se na horu© 2014 Doxy House | Design Mekenzie | Mapa stránek | Návštěvy