Boerboel - Krmivo

Čím krmit boerboela.

Je na zvážení každého majitele, čím se svého psa rozhodne krmit. Setkala jsem se s krásnými zdravými jedinci, kteří byli odchování na granulích, setkala jsem se se zdravými jedinci odchovanými na BARFu (zkratka Bones and Raw Food – tedy kosti a syrová strava), setkala jsem se s jedinci, odchovanými na kombinaci granulí a masa…. Každý z uvedených způsobů má své výhody a svá úskalí, společné mají pouze jedno: vždy musí jít o kvalitní suroviny! Pokud budu krmit molossa granulemi ze supermarketu cena 100 Kč za patnáct kilo, spláču nad výdělkem, stejně jako pokud použiji nekvalitní a závadné suroviny pro BARF. Na internetu je možné najít celou spoustu návodů jak sestavit krmnou dávku na BARfu, stejně jako celou řadu recenzí granulí, na základě kterých si je možné vybrat. Vzhledem k tomu, že granule používám pouze doplňkově, nebudu se jim v tomto textu obšírněji věnovat, pouze bych zdůraznila, že granulemi je nutné krmit ve dvou dávkách a vždy předem namočenými. Doporučuji rozhodně tzv. superprémiové granule a pokud možno bez přídavku sacharidů (například Orijen, Acana Grasslands).

Jak jsem již naznačila, své psy krmím tzv. přirozenou stravou. Jejich jídelníček tedy tvoří z převážné většiny masité kosti, chrupavky, vnitřnosti, ryby, zelenina, ovoce, svalovina (čisté svaloviny krmím minimum) a příležitostně doplňky typu olej (lososový, řepkový, slunečnicový, olivový.), sem tam vejce, pivovarské kvasnice, kolagen a všechno, co mi upadne od úst. I když ve většině z nás vyvolá zmínka o krmení kostmi husí kůži, musíme si uvědomit, že SYROVÉ kosti jsou pro psa přirozenou zásobárnou vápníku a pokud jde o kosti masité (kuřecí krky, skelety, křídla, celá kuřata, celý králík, masité hovězí kosti na hryzání atd.) nepůsobí mu většinou žádné problémy. Samozřejmě všeho s mírou – pokud budu psa překrmovat kuřecími skelety nebo kosti nedejbože uvařím, zadělám si na pěknou zácpu. U psa. U sebe na mokrý hadr na hlavu a účty za veterináře. U boerboela je potřeba mít se na pozoru před torzí žaludku – krmím proto většinou dvakrát denně a psy po nakrmení krotím, protože dle mých miláčků po dobrém jídle musí následovat dobrá zábava a mají chuť si spolu hrát. Snažím se jim v tom zamezit, nicméně ne vždy úspěšně – každopádně zatím žijí ☺.

Občas se setkávám s tzv. pravověrnými krmiči BARFaři,kteří znají z paměti poměry fosforu a vápníku ve všech surovinách, z hlavy vám vypočtou na desetiny gram krmnou dávku a orosí se při představě, že miska nebyla naplněna přesně vypočtenou vyváženou zdravou stravou. Mimochodem – nutnost přesně vyvážené každodenní dávky vám s oblibou předhazují veterináři (ne všichni, naštěstí), kteří vám v zápětí dodají, že psa neodchováte jinak, než na granulích a světe div se – zrovna té značky, ze které má pan doktor provizi. Pokud máte děti, zkuste zapřemýšlet, jak krmíte je? Počítáte jim denně poměry živin a sestavujete jim přesně odváženou dávku? Nebo se snažíte mít vyrovnaný a zdravý jídelníček, s tím, že si děcko občas zamlsá a někdy dokonce spucne hamburgera z nadnárodního řetězce? Tak pak jste na nejlepší cestě krmit své psy přirozenou stravou. Samozřejmě zvažte, zda vám ta denní příprava nebude významně zasahovat do časového plánu - granule nasypu do misky, zaleji vodou a za chvíli krmím. Maso, kosti, zeleninu, doplňky je potřeba mít možnost někde skladovat a musím jim věnovat čas na přípravu. A některé vyhlášené lahůdky (zelené dršťky například) dost nelibě zavánějí – tedy nám, pejsci je považují za tu nejkrásnější vůni na světě.

Krmení štěňat je kapitola sama pro sebe a doporučuji nastudovat vhodnou literaturu, které je dostatek jak na internetu, tak v knihkupectvích. Pro své odchovy mám připravenu štěněcí kuchařku, která cestuje do nového domova spolu s malým strávníkem. Přeji vám hodně štěstí v roli šéfkuchaře, a pokud se budete chtít na něco zeptat, neváhejte mě kontaktovat.

Martina Kynclová


ikonka zpět o plemeni boe ikonka vrať se na horu© 2014 Doxy House | Design Mekenzie | Mapa stránek | Návštěvy